DJ6ual - An Irish Girl

Search This Blog:Comment FAQ...

When leaving a COMMENT above, if you have any trouble please try clearing your cache and refreshing the page. Thank you.

את הצמיחה של עברית חרדי או אתגרים החרדים בישראל

שעברה נולדו לתוך הקהילה החרדית, המיעוט המבודד ו אדוק כי כבר זמן רב עם שאר המדינה המודרנית יותר ויותר משגשגת במחלוקת.שינויים דרמטיים ניתן הקרובים בישראל: דמוגרפים כעת מעריכים כשליש מהתינוקות היהודים בשנה

חרדים - ידוע עברית כמו "החרדים", או "מי רועדת" לפני אלוהים - יש ילודה גבוהה בהרבה מזו של אחרים ישראלים יהודים, עם 10 ילדים במשפחה אחת לא נדיר. הם נראים צפוי להפוך הרבה יותר רבות השפעה.

היחסים בין חרדים ישראלים אחרים מעולם לא היו חלקות. המבקרים התלוננו זמן שהם נרתעים לעבוד במספרים גדולים לטובת לימוד דתיים, דחיית הזרם המרכזי בישראל גם כאשר הם מסתמכים על המיינסטרים כי תמיכה כספית.

אבל יותר ויותר, אפילו קצת לשתף חרדים תחושה שדברים לא יכולים להמשיך כמו שהם.

"החרדים הקימו מדינה בתוך מדינה יש סכסוך ארוך עם מדינת ישראל, הנמצא כעת ערב התפוצצות," אמר קובי אריאלי, מארח ברדיו המחבר פופולרי מהקצה הליברלי של החרדי הקהילה. "אין שום סיכוי שהמצב הזה יימשך".

מנהיגי הקהילה רבים לחמם במהירות לשינוי, והם רגישים במיוחד דאגות לגבי האוכלוסייה החילונית הגוברת שלהם.

"מה עושה החברה רוצה מאיתנו לעשות, להרוג את עצמנו? הקהילה שלנו היא למעשה ואת כולם צריכים להבין שאנחנו קיימים ולא הולכים לשום מקום," אמר הרב שמואל פפנהיים, דובר העדה החרדית, ארגון גג של החרדים אורתודוקסי הפלגים. "קהילה זו תמשיך לשגשג ואף אחד לא יכול לשנות את זה."

חלק מהעניין הוא עוני של הקהילה: כמחצית מהבוגרים החרדים לא עובדים, וגם גברים רבים במשרה מלאה תלמידי חכמים עם קצבאות הממשלה כי הכעס הרוב החילוני, אבל הם בכל זאת דלים למדי. של כ 700,000 חרדים בישראל - סביב 9 אחוז מכלל האוכלוסייה - רק תחת 60 אחוז חיים מתחת לקו העוני.

אם החרדים לא להתחיל לעבוד במספרים גדולים יותר, שהציג הכספי היומי מרקר השבוע, "זה מאיים על עתידה של ישראל."

אולי הבעיה היא מאכל רוב הגיוס. המנהיגים הראשונים של ישראל הסכימו לתמוך סמינרים הוציא כמה מאות פטורים מגיוס, אך במשך עשרות שנים, כמו מספר היהודים החרדים התנפחה, כך היה מספר התלמידים במשרה מלאה עם פטורים. כיום ישנם כ -50,000. החוק הזה פוטר אותם דורש מהם לא לעבוד, אחרת הם מאבדים את הפטור שלהם. הסידור הזה הביא היא ייחודית לישראל; בחו"ל, חרדים לעבודה והקהילות שלהם לפרנס את עצמם.

בשבוע שעבר, בשפה חזקה באופן יוצא דופן, הצבאי הראשי של ישראל, רב אלוף גבי אשכנזי, מתח ביקורת על ישראלים שאינם משרתים בצבא, כולל המוני צעירים גברים חרדים. מי שלא משרת צריך להיות "בושה", אמר אשכנזי.

התחושה המשותפת נרחב, והלחץ גובר למצוא דרכים לגייס בני נוער חרדים. אבל מפלגות חזקות של הקהילה יש סוכלו ניסיונות לצמצם את הפטורים מגיוס, להפסיק את המימון, או בכוח בתי הספר החרדיים ללמד מקצועות יסוד כמו מתמטיקה, אנגלית ומדע.

מבחינה חברתית שמרנית פוליטית, המפלגות החרדיות מעדיפות כדי להתיישר עם קואליציות הימין שרדפו מדיניות נוקשה יותר. למרות שהם תמכו ממשלות שמאל נשען גם - כלל כאשר אלה היו רוב בלעדיהם בכל מקרה - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תיאר אותם כבעלי בריתו הטבעיים שלו.

אורח החיים החרדי הוא בהשראת העולם היהודי של מזרח אירופה שחרב בשואה. המהווה פסיפס של כתות ו הפלגים של גוונים ואמונות שונות, הם חולקים נטייה לדחות בחברה החילונית שהם רואים מושחתים מוסרית לקדש המחקר הדתי, צניעות צדקה.

בימיה הראשונים של מדינת ישראל, ומבשרי החרדים של היום דחו את הציונות ואת חלוץ מה שכינו "החברה למידה," ופירוש הדבר כי כל הגברים הצעירים - ולא רק לאליטה אינטלקטואלית קטנה, כפי שהיה במקרה באירופה - היו להקדיש את עצמם ללמוד לעבוד הדתי במקום. זה היה אמור לשחזר את עולם בלימוד התורה, כי נהרסו על ידי גרמניה הנאצית. במהלך השנים, יהודים רבים שהיגרו לישראל מהעולם הערבי גם הצטרף למחנה זה.

הם בעיקר גרים בשכונות נפרדות לומדים בבתי ספר נפרדים, עם מעט אינטראקציה עם רוב כי הגיע בעיקר כדי להציג אותם כנטל.

אינטראקציות כי קיימים נזקפים, עם החילונים לעתים קרובות מתרעם על מה שהם רואים מנסה לכפות מנהגים החרדיות הדתית על אחרים. החודש, למשל, ראה tiffs על הפרדה מגדרית על כמה קווי אוטובוס בשכונות חרדיות, ושוב הפרדה דומה בקונצרט באזור חילוני להיות במעמד החרדים.

מאחר שקשה להגדיר במדויק מי הוא חרדי ומי לא, נתונים מדויקים על האוכלוסייה של הקהילה ואת הילודה קשה לבוא על ידי. 2010 נובמבר הדו"ח על ידי שני דמוגרפים באוניברסיטת חיפה, ארנון סופר ו יבגניה Bystrov, העריך כי 30 אחוזים של תינוקות יהודים הם עכשיו החרדי. הסטטיסטיקה הממשלתית מעריכים כי בשנת 2025 החרדים יהיו קפץ מ 9 אחוזים מהאוכלוסייה עד 15 אחוזים.

"אנחנו עדיין לא רואים את הכוח המלא של תהליך הצמיחה החרדי," הדמוגרפים כתב - זה "תורגש כאשר הדור הצעיר מגיע לגיל של שירות העבודה הצבאי." הדמוגרפים הזהיר כי המשק לא יוכל לתמוך באוכלוסייה החרדית גדול יותר.

לצד חששות אלו היא התחושה המתהווה כי השינוי הוא לאט לאט מגיע.

החברה החרדית היא לא מונוליתית או סטטי וישנם סימנים של התנועה, אמר סרג 'יו דלה פרגולה, דמוגרף בשעה עברית באוניברסיטה בירושלים.

מספר הגברים החרדים המשרתים בצבא או לבצע שירות לאומי יש בשקט טיפסו מעלה בהתמדה מ שאיש כמעט עשור לפני היום כמה אלפים, ועל הממשלה הצביעו השבוע על מנת לעודד יותר להצטרף. הצבא הקים תוכניות מיוחדות המותאמות לצרכים החרדית, שבה גברים יכולים לשרת בסביבות גברים בלבד ולאכול מזון בסטנדרטים המחמירים של חוק הכשרות.

באותה תקופה, מספר החרדים בתוכניות הכשרה מקצועית עלה מ מאה מספר 6500, דיווח דה מרקר. מספר הגברים החרדים עם עבודות עלתה 8 אחוזים בשנת שמונה שנים.

שינויים זו מבשרת יותר, אמר אריאלי, הסופר החרדי. חרדים צעירים רבים, הוא אמר, פשוט לא מוכנים לחיות בבדידות ועוני.

"זה יקרה לאט," אמר. "משנה לשנה יותר ויותר בני נוער חרדים יצטרפו לצבא וללכת לעבודה. זה מה קורה כבר עכשיו, והיא תשנה את הכול."

 

Read in English

Go Back